Yazılım

Rusya, Windows’tan Yararlanılmadan Kullanılabilen Yerli Bir Yazılım Üretti

0

Rusya’daki Tomsk Devlet Üniversitesi’nden uzmanlar Elesy Teknoloji Şirketi ile birlikte Windows İşletim Sistemi’nden hiç yararlanılmadan çalışabilen, güvenliğin kritik önem taşıdığı nükleer ve kimyasal endüstri şirketlerinde, ısır enerjisi komplekslerinde, petrol ve gaz işleyen fabrikalarda kullanılabilecek ilk yerli yazılımı geliştirdi. Yeni yazılım Unix İşletim Sistemi ile çalışabiliyor. Yazılım geliştirilirken yabancı unsurlardan yararlanılmadı.

‘UNIX İLE ÇALIŞIYOR’

 

Projenin Tomsk Devlet Üniversitesi’nden yöneticisi Aleksandr Zamyatin, ileri teknolojili üretim süreçlerini kontrol etmek için otomatik sistemler kurmaya yönelik yazılımın, Unix İşletim Sistemi ile çalıştığını söyledi.

Zamyatin: “Tamamen yerli bir ürün. Üretim ve teknolojik verilerin toplanmasını, işlenmesini sağlıyor; üretim sürecinin gerçek zamanlı planlama ve kontrolüne yönelik işlemleri ve başka teknolojik fonksiyonları yerine getirebiliyor.”

Elesy Şirketi’nin İnovasyon Geliştirme Direktörü Maksim Kostarev de projenin devlet destekli olduğunu ve ürünün yakın zamanda potansiyel müşteriler için Rusya’nın en büyük forumlarından birinde tanıtılacağını ifade etti.
Proje için yarısı devlet desteği olmak üzere, 300 milyon ruble (27.364.531 TL) yatırım yapıldı.

Spread the love

Bir Kuantum Deney; Objektif Gerçeklik’in Olmadığını Öne Sürüyor

Previous article

Her Yönüyle 3D Baskı İle Yedek Organ

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up