Yazılım

Siber Saldırganlara Karşı Siber Tuzak

0

Hemen hemen her çevrimiçi satın alma işleminde, kişinin kişisel bilgileri (adı, doğum tarihi ve kredi kartı numarası) elektronik olarak sık sık, bir internet sunucuları ağı olan “bulutta” depolanır. Missouri Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar; daha fazla insanın çevrimiçi işletmelerden satın almasıyla; buluttaki dijital bilgileri, hedeflenen siber saldırılardan korumak için yeni bir strateji kullanmayı umuyorlar. Strateji; dijital izinsiz girişlerle mücadele etmek için yeni bir yapay zeka sistemi kurar.

Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Profesörü ve Bilgisayar Müdürü Prasad Calyam: “Saldırganlar; bilgisi olmadan verilerini sızdırmak için, halkların kaynaklarını kullanmaya çalışıyorlar. Bu saldırılar gittikçe daha fazla önem kazanıyor. Çünkü saldırganlar daha önce hiç olmadığı kadar para kazanabileceklerini fark ediyorlar.”

Bu çalışmada, araştırmacılar iki tür siber saldırıya odaklandı: Müşteri verisi arayanlar ve bitcoin, bir tür dijital para birimi gibi kaynakları çalanlar… Stratejileri; yapay zeka tekniklerini ve psikoloji ilkelerini kullanıyor.

Calyam: “Sistemimiz saldırganı karantinaya alıyor ve bulut operatörlerinin zaman kazanmasını ve sistemleri için daha güçlü bir savunma oluşturmasını sağlıyor. Karantina; saldırganın saldırının hala başarılı olduğunu varsayarak, devam etmesini sağlamak için gerçek tehlikeye düşmüş hedefe çok benzeyen bir tuzaktır. Tipik bir siber saldırıda; sistemdeki saldırganlar ne kadar derinden giderse, yönlendirme yapma kabiliyetleri de o kadar çok artar. Stratejimiz oyunu değiştirir, ancak saldırganların başarılı olduklarını düşünmelerini sağlar.”

Spread the love

Yeni 2D Malzemeler İle Wi-Fi Sinyallerini Elektriğe Dönüştürmek

Previous article

Hastanın Tıbbi Verilerindeki Boşlukları Dolduran Algoritma

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up