Aalto Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, elektronik özellikli yapay malzemeler üretti. Bilim adamları, bireysel atomları mikroskop altında hareket ettirerek, önceden belirlenmiş bir elektriksel tepki ile atom kafesleri oluşturmayı başardılar. Numune atomları tam olarak ayarlama imkanı “Tasarımcı Kuantum Materyalleri” gerçekliği’ne bir adım daha yaklaştırır. Bir kafeste atomlar düzenleyerek, atomik yapı vasıtasıyla malzemenin elektronik özelliklerini mühendisleştirmek mümkün hale getirildi.

Tarama Tünel Mikroskopu (STM)

Dört derecelik sıcaklıkta çalışan araştırmacılar, bakır bir kristali, üzerinde desteklenen, tek bir klor atom tabakasındaki boşlukları düzenlemek için, bir Tarama Tünel Mikroskopu (STM) kullandılar.

*Kasıtlı olarak hareket ettirilmiş olan klor atomlarının üzerinde bir Tarama Tünel Mikroskopu (STM) ucu. Bilim adamları, bireysel atomları mikroskop altında hareket ettirerek, boşlukları tek bir klor atomu tabakası halinde düzenleyebiliyor. Önceden belirlenmiş bir elektriksel tepki ile atom örgüleri oluşturabiliyorlardı. Ella Maru Studio & Aalto Üniversitesi

Atomik montaj yöntemini kullanan araştırma ekibi, egzotik elektronik özelliklere sahip, temel model sistemlerden esinlenerek, iki gerçek yaşam yapısı oluşturup, tam kontrol sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Karbondioksiti Değerli Ürünlere Dönüştürmek

Karbondioksit (CO2) iklim değişikliğine önemli bir katkıda bulunur ve başta endüstriyel üretim…

İki Dillilik, Doğal Olarak Beynimize Geliyor

 Nörobilimcilerden oluşan bir ekip, beynin tek bir dildeki ve iki farklı dilden…

Dünyanın Manyetik Alan Haritası Tamamlandı!

Dünyanın manyetik alanı, gezegenin iklimi, tektonik kaymaları, yerçekimi ve hatta rotasyonunu etkiler.…

B1 Hücrelerinin Kökeni Hakkında

Yeni bir MDC çalışması immünolojide onlarca yıllık bir tartışmayı çözebilir: Prof. Klaus…