Akıllı Sistemler

Yeni Akıllı Telefon Uygulaması Bakteriyi Sadece Bir Saatte Belirleyebilir

0

Yeni uygulama ile, doktorlar hastaları teşhis edebilecek ve bir saatlik bir ofis ziyareti sırasında uygun antibiyotiği hastaya verebilecek. Bu da hastaların daha hızlı iyileşme ve daha düşük tedavi maliyetleri anlamına gelecektir.

UC Santa Barbara’dan bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen “üriner sepsis hastalarında akıllı telefon tabanlı patojen tanısı” çalışması, EbioMedicine dergisinde yayınlandı.

Algılama sistemi, idrar yolu enfeksiyonlarının hızlı bir şekilde teşhis edilmesini başardı. Bu hastalık küresel olarak en yaygın enfeksiyon türü arasında. Uygulama bir kimyasal reaksiyonu ölçmek için akıllı telefonun kamerasını kullanıyor. Yaklaşık bir saat içinde bir teşhisi belirliyor. En önemlisi basit ve düşük maliyetli olan test dünyanın en uzak yerlerinde bile gerçekleştirilebiliyor.

Proje, Santa Barbara Cottage Hastanesi doktorları Jeffrey Fried, ve Lynn Fitzgibbons ile birlikte UC Santa Barbara profesörleri Michael Mahan ve Stanford’tan Tom Soh tarafından yönetildi.

Ayrıca UCSB bilim adamları Lucien Barnes, Douglas Heithoff, Scott Mahan, Gary Fox ve aynı zamanda Sanford Burnham Prebys Tıp Discovery Enstitüsü’nde (SBP) profesör olan Jamey Marth’ın yanı sıra Cottage Hospital bilim adamları Andrea Zambrano ve Jane Choe de çalışmada yer aldı.

Yazar Mahan, “İdrar yolu enfeksiyonları için bu basit test, klinik teşhislerin zaman ve maliyeti açısından normalde 18 saat ile 28 saat arasında bir sürede yapılabilir” açıklamasında bulundu. “Bu laboratuvar testinin, uzman olmayan kullanıcıların kolayca erişebileceği en son teknoloji ürünü teşhisleri getirmek için heyecan verici bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz.”

Süreç gayet basittir. Hastanın idrar numunesinin küçük bir kısmı, telefonun kamerası ve teşhis kiti kullanılarak akıllı telefon uygulaması tarafından toplanır ve analiz edilir. Ek özel materyal gerektirmez.

Soh, “Bu, biyologlar ve mühendisler arasında önemli biyomedikal sorunları çözmek için disiplinler arası bir işbirliğinin mükemmel bir örneğidir” dedi. “Bunun gibi teknolojilerin dünya çapında daha iyi sağlık hizmeti sunmanın yeni yollarını sunacağını umuyoruz.”

Basit ve Hızlı Bir Test

Birçok kurumun işbirliği, dünyanın herhangi bir yerindeki bakteriyel enfeksiyonları teşhis etmek için sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından kullanılabilecek hızlı, düşük maliyetli teşhisler geliştirmek için başlatıldı. Test hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir ve laboratuar kitinin üretilmesi 100 dolardan daha az bir maliyete sahiptir.

Bulaşıcı hastalıklar doktoru olan Fitzgibbons “İdrar yolu enfeksiyonları özellikle hamile kadınlar için zararlıdır ve düşüğe neden olabilir,” diye açıklıyor. “Bu nedenle, hızlı, düşük maliyetli böyle bir teste, tıbbi bir ihtiyaç var.”

Basit laboratuvar testi, çeşitli patojenler ve çeşitli hasta örnekleri üzerinde çalışır (kan, idrar ve dışkı). Birçok enfeksiyöz hastalık için klinik yarar sağlar. Ayrıca, test, insan sağlığına sürekli bir tehdit oluşturan patojenleri tespit etmek için değiştirilebilir.

Bir klinik bakım hekimi olan Fried, “Uygulama, tedavi seçeneklerinin oldukça sınırlı olduğu birçok ilaca dirençli patojenler bağlamında özellikle önemli olan erken evre tanı ve müdahaleye olanak sağlıyor” dedi. “Böyle erken tedavi ayrıca çoklu ilaca dirençli patojenlerin ortaya çıkma riskini de azaltır.”

Ücretsiz, özel yapım uygulama Android işletim sistemi için geliştirilmiş ve Google Play Store’dan indirilebilir. Uygulamayı açtıktan sonra, kullanıcı test örneklerini oluşturmadan önce adım adım bir öğretici seçeneği sunulur.

Bu araştırma, Ulusal Sağlık, Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü Enstitüleri tarafından finanse edildi. Chan-Zuckerberg BioHub ve Bill and Melinda Gates Vakfı tarafından ek destek sağlandı.

Spread the love

Dört Asteroid Ailesi Keşfedildi

Previous article

Contemporary İstanbul Yoğun İlgi Gördü

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up