Yeşil Enerji

Yüksek Güçlü Yakıt Hücresi

0

Taşımacılık endüstrisi, daha temiz ve daha verimli hale getirmek için artan taleple birlikte, ABD ekonomisindeki en büyük enerji tüketicilerinden biridir. Daha fazla insan elektrikli otomobil kullanırken elektrikle çalışan uçaklar, gemiler ve denizaltılar tasarlamak güç ve enerji gereksinimlerinden dolayı çok daha zordur.

St. Louis Washington Üniversitesi,McKelvey Mühendislik Fakültesi’nde çalışan bir ekip; bu alanda teknolojiyi ilerleten yüksek güçlü bir yakıt hücresi geliştirmiştir. Vijay Ramani önderliğindeki ekip, günümüzün ticari yakıt hücrelerinin voltajının iki katı voltajda çalışan doğrudan bir borohidrit yakıt hücresi geliştirmiştir.

Nature Energy’de yayınlanan benzersiz bir pH-gradyan etkin mikro-bipolar ara yüz (PMBI) kullanılarak yapılan bu çalışma; insansız su altı araçları, dronelar ve sonunda elektrikli uçaklar dahil olmak üzere, çeşitli taşıma modlarına çok daha düşük bir maliyetle güç sağlayabilir.

Enerji, Çevre ve Kimya Mühendisliği Profesörü Ramani: “PH gradyanı etkinleştirilmiş mikro ölçekli çift kutuplu arayüz, bu teknolojinin merkezindedir. Bu yakıt hücresini sıvı reaktiflerle ve nötr yüzdürme işleminin kritik olduğu dalgıç ürünlerinde çalıştırmamıza olanak tanırken ayrıca, drone uçuşu gibi daha güçlü uygulamalarda da kullanmamıza izin veriyor.”

Washington Üniversitesi’nde geliştirilen yakıt hücresi; bir elektrotta asidik bir elektrolit ve diğer elektrotta bir alkalin elektrolit kullanır.Tipik olarak, asit ve alkali elektrolit birbirleriyle temas ettiğinde hızlı bir şekilde reaksiyona girer. Kilit nokta; insan saç telinden daha ince olan PMBI’dir. McKelvey Mühendislik Okulu’nda geliştirilen membran teknolojisi kullanılarak; PMBI, asit ve alkalilerin karışmasını önleyebilir, keskin bir pH gradyanı oluşturabilir ve bu sistemin başarılı bir şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Ramani’nin ekibinde bir araştırmacı olan Shrihari Sankarasubramanian: “Bu tür asit-alkali ayrımı elde etmek için önceki girişimler PMBI boyunca pH gradyanını sentezleyemedi ve tamamen karakterize edemedi. Elektroanalitik tekniklerle birlikte yeni bir elektrot tasarımı kullanarak, asit ve alkalilerin birbirlerinden ayrı kaldığını açıkça gösterdik.”

Ramani’nin laboratuarında doktora adayı Zhongyang Wang: “Yeni membranlarımızı kullanarak sentezlenen PBMI etkin bir şekilde çalıştığı kanıtlandıktan sonra, yakıt hücresi cihazını optimize ettik ve yüksek performanslı bir yakıt hücresi elde etmek için en iyi çalışma koşullarını belirledik. PMBI’yi sağlayan yeni iyon değişim membranlarını geliştirmek için oldukça zorlu ve ödüllendirici bir yol oldu.”

Ramani: “Bu çok umut verici bir teknolojidir ve şimdi hem su altı, hem de drone uygulamaları için onu büyütmeye hazırız.”

Spread the love

Dünya’nın Derinine Dalarak, Elmas Oluşumunun Sırları Çözülüyor

Previous article

Farklı Sosyal Robotlar İçin Jestler Üretmenin Yeni Bir Yöntemi

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up