Dinazor-yokedici astroidlerin etkileriyle ilgili yapılan son araştırma T-rex’i öldürmekten çok daha büyük bir efsane olduğunu gösteriyor.

Kraterleri daha iyi anlayabilmek için gösterilen çaba meyvesini verdi. Bilim adamları Meksika Körfezi’nin bir bölümünü deniz tabanından 1335 metre kadar derinliğe inerek deldi.

Alınan örnekler, ortaya çıkan etkinin dinamiklerini incelemelerine yardımcı oldu. Londra Imperial College’a göre bu etki yeni yaşam belirtileri için alanlar sağlamış olabilir.

Çalışma hakkında ilk açıklamaları yapan ve Londra Imperial College’de profesör olan Joanna Morgan, yaptığı açıklamada “En eski Dünya tarihinde, gezegende ilk sığınakların sağlanmasında dinazorları yok eden kuvvetlerin rol oynadığına inanmak zor. Çekirdek örneklerinin daha ayrıntılı analizlerinin, yeraltında yaşamın nasıl olabileceği konusunda daha fazla bilgi sağlayacağını umuyoruz.” dedi.

Londra Imperial College o dönemde sığınakların var olma sebebini ise şöyle açıkladı: çok büyük bir etkiyle kaya yapısı daha gözenekli hale gelmiştir.

Hayat Belirtileri

Gözenekli kaya ve devamlı dolaşan su, organizmaların mutlu bir şekilde büyüyebileceği bir ortam oluşturdu. Bu teorinin bir örneği de: Dünya’nın erken tarihinde astroid üzerindeki etkilerin kayalar üzerinde de olabileceğiydi.

Böylece hayat belirtilerinden çok uzun zaman önce gelişecek bir ortam oluşturuyordu.

Yucatan etkisi, araştırmacıları derinlemesine içine çeken zirve halkası adı verilen bir fenomeni ortaya çıkardı.

Bir bilim insanı, yeni araştırmaya eşlik eden bir yorumda bu etkiyi “Bir krater kasesinde pürüzlü kayalık tepelerin oluşturduğu bir halka” olarak tanımladı. Journal Science’da yayınlanan çalışma, şu an yüzeyde gömülü olan zirve halkasının, dramatik oluşumunun araştırmacılar tarafından daha iyi anlaşılmasına yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Enerji, Atlantis Kristal Piramitlerinde Gömülü

Okyanus Bilimci Dr. Meyer Verlag, sonar kullanarak iki bin metre derinliğinde dev…

Kayıp Şehrin Gizemi Antik Taş Tabletler Sayesinde Çözüldü

Irak’taki kil tabletlerin keşfi, arkeologların eski bir kayıp şehrin gizemini açığa çıkarmasına…

Yeni Radar Kral Tutankamon’un Lahitindeki Gizli Odaların Yol Haritasını Çıkardı.

Kral Tutankamon’un resimli duvarlar ardındaki gizli odalarının bulunması amacıyla yapılan araştırma kapsamında…

Bilinen En Eski Hayvana Ait Fosil Bulundu

Yeni araştırmaya göre, 558 milyon yıl öncesine ait fosilleşmiş bir yaşam formu…