İzmir Alsancak’ta 280 araç kapasitesiyle 2014 sonunda hizmete giren ve
Türkiye’nin en büyük ‘tam otomatik otoparkı’ unvanını taşıyan Parkolay, İzmir’deki trafik ve park sorununa önemli bir çözüm getirdi. Tam otomatik olarak sürücülerin araçlarını el değmeden park etmelerine olanak tanıyan ve azami 200 saniyede araç teslimatı yapabilen Parkolay, 11 katlı modern bir bina olarak İzmir’e şehircilik anlamında da estetik bir katkı yapıyor.

Büyük şehirlerdeki otopark sorununu çözmek ve akıllı şehircilik kapsamında, yenilikçi otopark sistemleri alanında çalışan ‘Parkolay’ Otomatik Otopark, İzmir Alsancak’taki projesiyle İzmir halkından tam not aldı. 2014 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi için yapılan ve teslim edilen tam otomatik otopark, 2015 yılında 110.000’e yakın araca hizmet verdi.

Toplamda 280 araç kapasitesine sahip ve 11 katlı olan otopark, 600 metrekare oturum alanında kurulu bulunuyor. Otopark, bu özelliğiyle bu kadar bir alanda kurulacak geleneksel katlı otopark projesinden 3 kat daha çok araca hizmet verebiliyor. Araçların azami 200 saniyede teslim alınabildiği, aynı anda 4 aracın park edebildiği ve 4 adet plaka okuma kamerasıyla biletlemenin kaydedildiği Alsancak Tam Otomatik Otoparkı, Türkiye’nin en büyük otomatik otopark sistemi olma özelliğini taşıyor.

Otomatik otoparklar hem trafiği azaltıyor hem de sürücüye zaman kazandırıyor
Otomatik otopark sistemlerinin büyük şehirlerdeki park sorununa yönelik, güvenli ve konforlu bir şekilde araç park etmek için inovatif ve akılcı bir çözüm olduğunu belirten ‘Parkolay’ kurucusu Müştak Ağrikli, otomatik otoparkların dünyada özellikle Japonya’da yaygın şekilde kullanılan bir otopark modeli olduğunu belirtti. Sadece Japonya’da 1,8 milyondan fazla araçlık otomatik otopark alanının bulunduğunu aktaran Ağrikli, otomatik otopark sistemlerinin günümüzde akıllı şehircilik için bir gereklilik ve güvenli bir yöntem olduğunu söyledi.

Türkiye’de özellikle otopark yapılacak alan sıkıntısı yaşanan metropollerde trafik sorununa çözüm için ‘otomatik otopark’ların yaygınlaşması gerektiğine dikkat çeken Ağrikli, “Otomatik Otopark, küçük alanlardan en yüksek verimi alabilmek için uygulanan bir sistem. Bu sistemde araç sürücüsü, aracını otoparkın giriş katında bulunan odalara bırakıyor ve biletini alarak ayrılıyor. Bu aşamadan sonra her şey otomatik olarak gerçekleşiyor. Araç, bir platform üzerinde tamamen otomatik olarak taşınarak uygun kata park ediliyor. Araştırmalar, uygun bir park yeri arayan sürücülerin trafik sıkışıklığının yüzde 30’una neden olduğunu gösteriyor. Otomatik Otopark sayesinde park yeri aramak tarihe karışıyor. Otomobilini bırakan sürücü geri geldiğinde ödeme yaparak en fazla 200 saniye gibi bir sürede, üstelik aracını çıkış yönüne döndürülmüş olarak teslim alıyor” diye konuştu.

parkolay-1 parkolay-2 parkolay-4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…