Mozilla’nın Google gibi kişisel ses tabanlı yardımcısı olmayabilir; ancak yeni ses teknolojisiyle, uygulama geliştiricileri kendi ses tabanlı uygulamalarını ve servislerini oluşturabilecek.

Bunu mümkün kılmak için Mozilla “Ortak Ses Kütüphanesini” yayımladı: Hollandaca, Hakha-Chin, Esperanto, Farsça, Baskça, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Mandarin Çincesi (Geleneksel), Galce ve Kabilya dahil olmak üzere 18 farklı dilde açık kaynaklı bir insan sesi koleksiyonu…

Mozilla’dan gelen açık kaynak kodlu ses verisi koleksiyonu, dilbilimciler, ses teknolojilerinde çalışan profesyoneller dahil 42.000 katılımcıyla, 1.400 saatten fazla ses örneği içermektedir.

Mozilla ortak ses kütüphanesini 2017’de başlatmıştır. O zamanlar şirket, amacının “özgür, açık kaynaklı ve anlamlı ürünler oluşturacak kadar büyük bir konuşma kurumu oluşturmak” olduğunu açıklamıştı.

Mozilla Ortak Ses Kütüphanesini sekiz ay önce halka açık hale getirdiğinde, kütüphane 20.000 katılımcıdan 500 saat boyunca sesli örneklere sahipti ve şu an 1.400 saatte… Şirket, kendi türünün en büyük çok dilli veri setinden biri olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, şirket topladığı klipleri; metinden konuşmaya, konuşmadan metine ve DeepSDeepeech motorlarını geliştirmek için kullanmayı planlıyor.

VentureBeat raporuna göre: Mozilla, açık kaynak kodlu ses verisi koleksiyonunu diğer 70 dile getirmeye çalışıyor ve Common Voice web sitesi ve mobil uygulamalar aracılığıyla ‘aktif olarak’ devam ettiği söyleniyor. Ayrıca Mozilla, geliştirilmiş bir Ortak Sesli web aracını kullanıma sunacak: Bu, klipten klibe geçişlere yardımcı olacak basitleştirilmiş istemlere sahip olacak ve klipleri gözden geçirme, yeniden kaydetme ve atlama için yeni kontroller içerecektir.

Mozilla’nın açık ses tanıma kütüphanesinin bu yeni geliştiricilere ve araştırmacılara Apple, Google gibi büyük şirketlerin kaynaklarına sahip olmayan kendi ses-etkin asistanlarını oluşturmalarında yardım edeceği söylenirken; şirketin çok sayıda insan sesi kütüphanesi sağlama çabası, kullanıcıların bilgiye erişmelerine ve onlarca dilde, ücretsiz ses kitlesini kullanmalarına yardımcı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Mühendisler LEGO Benzeri Yapay Zeka Çipi İnşa Ediyor

Cep telefonlarının, akıllı saatlerin ve diğer giyilebilir cihazların daha yeni bir model…

AI; doktorların COVID-19 salgını sırasında yoğun bakım yataklarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olabilir

Yeni teknoloji, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) tedavisine ihtiyaç duyan hastaları belirleyerek COVID-19…

Doğal Dili Programlama Koduna Çeviren Bir Yapay Zeka Sistemi: Codex

  Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, doğal dili programlama koduna çeviren bir…

AI’ye Karanlıkta Renkleri Tanımlamayı Öğretmek

California Üniversitesi‘ndeki bir araştırma ekibi, karanlıkta sınırlı renk görüşü sağlamak için derin…