sciencedaily

Doçent Doktor Joel Yang liderliğindeki araştırma ekibi “holografik renkli baskılar” olarak adlandırılan ve beyaz ışık altında normal bir renkli baskı gibi görünen optik bir cihaz sergiledi. Ancak lazer işaretçiler ile aydınlatıldığında uzaktaki bir ekrana üç farklı görüntü yansıtıyor.

Buzlu cam görünüme sahip ve yalnızca tek görüntüleri yansıtan düzenli kırınımlı optik elemanların aksine, bu yeni holografik renkli baskılar hoş görünmekle birlikte sahtecilere karşı da güçlü bir caydırıcı olabilir. Ek olarak, baskılar nano-3D baskılı polimer yapılardan oluşur ve optik belge güvenliğinde özel kullanım alanı sağlar.

Sahtecilik, günlük yaşam için büyük bir tehdit oluşturuyor ve küresel sahtecilikle mücadele endüstrisi, Credence Research tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2026’da 357 milyar ABD dolarından fazla olacak. Sahteciliğe karşı ürün ve belgelerin korunması için önemlidir. En popüler sahtecilik karşıtı ürünler, elektronik cihaz paketleri, ilaç şişeleri ve banka kartlarının yüzeyleri dahil her yerde bulunabilen hologramlara dayanmaktadır. Bununla birlikte, bu sahtecilik karşıtı hologram ürünleri sadece ışığın fazını düzenler ve kolayca kopyalanabilir.

SUTD araştırma ekibi, yeni bir sahtecilik önleme cihazı türü olarak,ışığın hem fazı hem de genliğini düzenleyen holografik renkli baskı yöntemini geliştirilmiştir. Holografik renkli baskı; kırmızı, yeşil veya mavi lazer aydınlatması altında üç farklı holograma yansıtırken, ışığın genliğini ayarlayarak ortam beyaz ışığı altında renkli bir görüntü oluşur.

Bu başarı, stratejik olarak bir uçağa yerleştirilmiş yeni tür bir nanoyapılı piksel üretilerek elde edildi. Her piksel, ışık için bir hız tümseği (faz kontrolü) ve yol blokları (genlik kontrolü) olarak işlev görür. Holografik renkli baskının çift işlevi güvenliği arttırır ve sahteciliği önler.

Altı renkli holografik renkli baskı ile sağlanan gelişmiş optik güvenlik.
Kredi: SUTD

Doçent Doktor Joel Yang, cihazın renkli piksellerinin, yapısal renkli filtrelerin faz plakaları üzerine bindirilmesiyle oluşturulduğunu paylaştı. Nanoyapılı farklı yükseklikteki direkler, ışığın genliğini modüle etmek için yapısal renkli filtreler olarak kullanılır. Ekip, ilk olarak birden fazla görüntü alan bir bilgisayar algoritması geliştirdi. Böylece farklı faz ve renkli filtre elemanlarının pozisyonlarını belirleyen bir çıktı dosyası oluşturuldu. Holografik baskı daha sonra bir nano ölçekli 3D yazıcı yardımıyla şekillendirildi.

Ekip, Luigi Russolo’nun sanat resmi olan Parfüm (1910) adlı çalışmayı, ortamdaki beyaz ışık altında görülebilen bir renkli baskı olarak kullandı. Faz plakalarını modüle etmek ve kırmızı bir parmak izi, yeşil bir tuş ve “GÜVENLİK” yazan mavi harflerle yansıtılan çok katlı hologram oluşturmak için, farklı polimerize küboid kalınlıkları kullanılır. Bu görüntülerin tümü tek bir baskıya gömüldü.

Joel Yang: “Hologramların sahtecilikle mücadeledeki ilişkileri, antibiyotiklerin enfeksiyonlar ile mücadelesine benzer. Eski moda hologramların kopyalanması daha kolay hale geldiğinde sahtecileri caydırmak için her zaman yeni bir teknolojiye ihtiyaç duyulur.İlk defa, renk seçici olan çoklu hologramlar, gelişmiş nanofabrikasyon teknikleri kullanılarak renkli bir görüntüye dokunuyor. Bu yeni holografik renkli baskılar kullanıcı dostu olmakla birlikte sahtekarlar için caydırıcıdır. Kolayca doğrulanabilirler ancak kopyalamak zor olduğu için sahteciliğe karşı uygulamalarda gelişmiş güvenlik sağlayabilirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Yeni Tıbbi Dereceli Akıllı Saat, Epilepsi İle Yaşamaya Yardımcı Oluyor

Embrace smartwatch onaylanmış bir tıbbi cihazdır. Giyilebilir akıllı sistemler içinde yer alan…

Su krizine çözüm: Deniz suyundaki tuzu yüzde 99,9 filtreleyebilen yeni bir teknoloji geliştirildi

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, gezegenimiz her gün daha fazla zarar…

Multifonksiyonel Lens Sensör Sistemi, Akıllı Kontaklarda Devrim Yaratabilir

Dünya genelinde kronik sağlık riskleriyle birlikte son olarak COVID-19 salgınının etkisi; gerçek…

Giyilebilir Uygulamaları Genişletmek İçin “Dönüştürücü Elektronik Sistemler“

Cildimize bağlandığında yumuşayan ve deforme olabilen bir el tipi elektronik alet düşünün. …