Teknoloji

“Sessiz” Komut Teknolojisi

0

Sesli asistanlar ve sesli komut teknolojisi giderek daha popüler hale gelmektedir. Şuana kadar Amazon şirketi 100 milyondan fazla Alexa cihazı satmıştır. Böyle teknolojiler gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bununla birlikte, halka açık yerlerde yabancıların kişisel işleri veya hassas bilgileri duyabilecekleri yerlerde, insanlar sesli komutları kullanmaya daha az istekli olmuşlardır. Microsoft, bu durumdan yola çıkarak, “sessiz” ses giriş teknolojisi ile bu problemi çözmeyi amaçlamaktadır.

Sessizliğin Sesi

Microsoft’un “sessiz” teknolojisinin çalışma şekli, fısıldama yolunu kullanır. Fısıldadığımızda ciğerlerimizden nefes veririz. Microsoft’un önerdiği cihaz ise fısıldayarak nefes almanızı sağlar. Açık hava akımı olarak bilinen bu işlemle Microsoft, halka açık bir yerde ses komutlarını işlemesi için fısıldayan cihazların kullanılması üzerine çalışmaktadır.

Ancak bu sistemin bir dezavantajı vardır; cihazın solunan fısıltıyı işlemesi için yüzünüzün cihaza çok yakın (yaklaşık iki milimetre) olması gerekmektedir. Kamuoyunda “sessiz” ses komutları vermek sizi daha rahat hissettirse de bu gizlilik, akıllı telefonunuza bu kadar yakın olmaya değer mi? sorusunu akıllara getirmektedir.

Microsoft’un açıkladığı bu teknoloji şimdilik sadece bir patenttir. Her ne kadar gelecekte; telefonlara, saatlere, zil seslerine, TV’lere ve diğer akıllı cihazlara fısıldayarak komutlar verilmeyeceğini kanıtlayacak hiçbir şey olmasa da; bu araştırma, gelecekte yeni araştırma fikirlerini tetikleyebilecek ilginç bir keşiftir.

Spread the love

Fusion, Güneş Enerjisi İle Açık Havada Yemek Pişiriyor

Previous article

‘Biyonik Yüz’ Deneyleri, Yeni Tedavi Yaklaşımlarına Yol Açabilir

Next article

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Login/Sign up