Sesli asistanlar ve sesli komut teknolojisi giderek daha popüler hale gelmektedir. Şuana kadar Amazon şirketi 100 milyondan fazla Alexa cihazı satmıştır. Böyle teknolojiler gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bununla birlikte, halka açık yerlerde yabancıların kişisel işleri veya hassas bilgileri duyabilecekleri yerlerde, insanlar sesli komutları kullanmaya daha az istekli olmuşlardır. Microsoft, bu durumdan yola çıkarak, “sessiz” ses giriş teknolojisi ile bu problemi çözmeyi amaçlamaktadır.

Sessizliğin Sesi

Microsoft’un “sessiz” teknolojisinin çalışma şekli, fısıldama yolunu kullanır. Fısıldadığımızda ciğerlerimizden nefes veririz. Microsoft’un önerdiği cihaz ise fısıldayarak nefes almanızı sağlar. Açık hava akımı olarak bilinen bu işlemle Microsoft, halka açık bir yerde ses komutlarını işlemesi için fısıldayan cihazların kullanılması üzerine çalışmaktadır.

Ancak bu sistemin bir dezavantajı vardır; cihazın solunan fısıltıyı işlemesi için yüzünüzün cihaza çok yakın (yaklaşık iki milimetre) olması gerekmektedir. Kamuoyunda “sessiz” ses komutları vermek sizi daha rahat hissettirse de bu gizlilik, akıllı telefonunuza bu kadar yakın olmaya değer mi? sorusunu akıllara getirmektedir.

Microsoft’un açıkladığı bu teknoloji şimdilik sadece bir patenttir. Her ne kadar gelecekte; telefonlara, saatlere, zil seslerine, TV’lere ve diğer akıllı cihazlara fısıldayarak komutlar verilmeyeceğini kanıtlayacak hiçbir şey olmasa da; bu araştırma, gelecekte yeni araştırma fikirlerini tetikleyebilecek ilginç bir keşiftir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…