Yeni yazıcı, araştırmacılar tarafından geliştirilen son derece hassas bir fotoğraf malzemesinde hologramlar oluşturmak için; düşük güçlü sürekli dalga lazerleri kullanıyor. / C Yves GENTET / phys

Araştırmacılar, benzersiz bir ayrıntı düzeyi ve gerçekçi renkle dijital 3D hologramlar üreten yeni bir yazıcı geliştirdi. Yeni yazıcı; müze ekranları, mimari modeller, güzel sanatlar veya gözlük ya da özel görüntüleme yardımcıları gerektirmeyen reklamlar için nesnelerin veya sahnelerin yüksek çözünürlüklü renkli rekreasyonlarını yapmak için kullanılabilir.

Fransa’da Ultimate Holography Araştırma Ekibi Lideri Yves Gentet: “15 yıllık araştırma projemiz; önceki teknolojilerin tüm avantajlarına sahip bir hologramlı yazıcı inşa etmeyi ve pahalı lazerler, düşük baskı hızı, sınırlı görüş alanı ve doymamış renkler gibi bilinen dezavantajları ortadan kaldırmayı amaçladı. Bunu, düşük maliyetli ticari lazerler kullanan ve yüksek dinamik renkte yüksek kalitede renkli hologramlar üretmek için yüksek hızlı baskı kullanan CHIMERA yazıcısını yaratarak başardık.”

Optik Derneği (OSA) Applied Optics Dergisi’nde araştırmacılar; tasarladıkları özel bir fotoğraf materyali üzerinde geniş görüş alanları ve tam paralaks içeren hologramlar oluşturan, yeni yazıcıyı anlatıyor. Tam paralaks hologramları bir nesneyi her yönden 120 derecelik bir görüş alanıyla görülebilecek şekilde yeniden yapılandırır.

Yazıcı; 3 boyutlu bilgisayar tarafından üretilen modellerden veya araştırmacılar tarafından geliştirilen özel bir tarayıcıyla edinilen taramalardan hologramlar oluşturabilir. Yüksek kaliteli hologramlar; holografik kopyalar üretmek için ustaca kullanılabilir.

Daha İyi Bir Yazıcı İnşa Etmek

Araştırmacılar yeni hologramlı yazıcıyı geliştirirken; avantajlarını ve sakıncalarını anlamak için önceden geliştirilmiş iki holografik yazıcı teknolojisini dikkatle incelediler.

Gentet: “İlk iki kuşak yazıcıyı geliştirmekle ilgilenen şirketler; sonunda teknik kısıtlamalarla karşılaştı ve kapandı. Küçük, kendi kendini finanse eden ekibimiz, önceki sistemler gibi ticari olarak temin edilebilir bir katı malzeme kullanmak yerine, çok ince taneli çok hassas bir fotoğraf materyali geliştirmenin anahtar olduğunu buldu.”

Araştırmacılar, benzeri görülmemiş düzeyde ayrıntı ve gerçekçi renkle gösterilenler gibi hologramları basan yeni bir sistem geliştirdi. /C Yves Gentet/ phys

CHIMERA yazıcı (her bir lazer için pozu milisaniye cinsinden ayarlayan) kırmızı, yeşil ve mavi düşük güçte piyasada bulunan sürekli dalga lazerleri kullanır. Araştırmacılar ayrıca; holografik plakanın kayıt sırasında hareket etmesini önlemek için özel bir titreşim önleyici mekanik sistem geliştirdi.

Hologramlar, üç uzaysal ışık modülatörü ve 120 derecelik paralaksı sağlayan özel tasarlanmış bir tam renkli optik baskı kafası kullanılarak birbiri ardına hogeller* olarak bilinen küçük holografik elemanların kaydedilmesiyle oluşturulur. Baskıdan sonra; hologramlar kimyasal banyolarda geliştirilir ve koruma için kapatılır.

Delik boyutu 250 ila 500 mikron arasında değişebilir ve baskı hızı 1 ila 50 hertz (Hz) arasında ayarlanabilir. Örneğin, 250 mikronluk bir delik büyüklüğü kullanılıyorsa; maksimum baskı hızı 50 Hz’dir. Bu hızda, darbeli lazerlere dayanan önceki sistemleri kullanarak alacağı zamanın yaklaşık yarısı 30 x 40 santimetre olan bir hologramın basılması 11 saat alacaktır.

Yüksek Parlaklık ve Netlik

Araştırmacılar; oyuncak, kelebek ve müze objesi gibi çeşitli renk nesnelerini gösteren 60 ila 80 santimetreye kadar ölçen hologramları yazdırmak için yeni teknolojiyi kullandılar.

Gentet: “Yeni sistem önceki sistemlere göre çok daha geniş bir görüş alanı, daha yüksek çözünürlük ve daha iyi bir renk sunumu ve dinamik aralık sunuyor. Geliştirdiğimiz tam renkli holografik malzeme; düşük güçlü, sürekli dalga lazerleri sistemin kullanımını kolaylaştırırken gelişmiş parlaklık ve netlik sağlar.”

Araştırmacılar, teknoloji geliştikçe; (özellikle 3 boyutlu yazılımı geliştirdiklerinde) hologram baskı yaklaşımlarını tıbbi veya diğer ileri uygulamalara genişletmenin mümkün olabileceğini söylüyorlar.

* Bir hogel, bir ışık alanı hologramının, özellikle bilgisayar tarafından üretilen bir parçanın bir parçasıdır.3D hologramlarda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Blu-ray’in 10.000 Kat Yoğunluk Sunan, 5D Veri Depolama Teknolojisi

 Southampton Üniversitesi’ndeki bilim insanları; son teknoloji lazerler kullanarak ve biraz problem…

Gelecekteki 6G Ağı İçin Bir Şablon Oluşturma

 Geleneksel ağlar; son teknoloji hesaplama, video analizi ve siber güvenlik gibi bant…

Project Taara: Lazerle Nehrin Üzerinden İnternet Işınlamak

Alphabet‘in araştırma ve geliştirme şirketi X’te, Project Taara adlı proje üzerinde çalışan…

Sualtı ve Hava Taşıtı İletişimi Sağlayan Sistem: TARF

MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir sistemde; sualtı sonar sinyalleri, havada bulunan…